Με το παρόν εκπαιδευτικό εργαλείο απευθυνόμαστε σε όσους εργάζονται με τη νεολαία προσφέροντας προς χρήση θεωρητική γνώση και εργαλεία που μπορούν να χρησιμεύσουν όταν εκπαιδεύουν ή οργανώνουν δράσεις για άτομα με προβλήματα όρασης. Το παρόν εκπαιδευτικό εργαλείο παρέχει μεθόδους και εργαλεία ώστε να:
Όπως όλοι οι νέοι, έτσι και οι νέοι με προβλήματα όρασης χρειάζονται και απολαμβάνουν τις ευκαιρίες να συναντηθούν και να συνεργαστούν με άλλους σε ένα κλίμα φιλίας, αμοιβαίας υποστήριξης και ασφάλειας. "Είναι πολύ σημαντικό οι ΜΚΟ νεολαίας και άλλοι φορείς που εργάζονται με τους νέους να αναπτύξουν έργα με δράσεις προσβάσιμες σε όλους τους νέους στην κοινωνία". Αυτό ακούμε συχνά ως απρόσωπο σλόγκαν. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, όταν οι περισσότεροι από εμάς ...
Το πρόγραμμα Erasmus 4VIP είχε ως στόχο να βρει νέους τρόπους με τους οποίους οι νέοι με αναπηρία, ιδιαίτερα με οπτική αναπηρία, μπορούν να εμπλακούν περισσότερο σε διάφορες κοινωνικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Για να πετύχει αυτό το στόχο, η ομάδα του προγράμματος που αποτελείται από 5 εταίρους, τη Ρουμανία, την Ελλάδα, τη Βουλγαρία, την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας και την Κύπρο, θεώρησε ότι πρώτα από όλα ήταν σημαντικό να εξερευνήσει την πραγματική εικόνα της συμμετοχής των νέων με οπτική αναπηρία.
Το έργο συγχρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα ERASMUS+ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή αυτής της δημοσίευσης δεν συνιστά θεώρηση του περιεχομένου, που αντικατοπτρίζει μόνο τις απόψεις των δημιουργών του και η Επιτροπή δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.